pl | eng
wybierz literę:
dadaizm – ruch artystyczny w sztuce XX wieku, którego głównymi hasłami były dowolność wyrazu artystycznego, zerwanie z wszelką tradycją i swoboda twórcza odrzucająca tradycyjne pojmowanie sztuki i estetyki, za dzieła uznając przedmioty codziennego użytku, wytwory przypadku czy wręcz śmieci.
diapozytyw – odbitka fotograficzna na przejrzystym materiale.
dizajn – termin obejmujący wzornictwo przemysłowe, grafikę użytkową i sztukę użytkową.
dripping – technika malarska polegająca na pokrywaniu poziomo leżącego płótna farbami, skapującymi z narzędzia i zastygającymi na obrazie.
druk autorski limit. – druki i reprodukcje dzieł, które wykonywane są w limitowanych nakładach i są sygnowane przez autora.
druk cyfrowy – grafika wydrukowana przy pomocy maszyny drukarskiej, która tworzy obraz bezpośrednio na podstawie danych przesłanych z komputera bez użycia nośników pośrednich oraz form drukarskich.
druk pigmentowy – technologia wykorzystywana do najwyższej jakości druku zdjęć wielkoformatowych, plakatów, posterów, fotografii artystycznej i grafiki reklamowej. Wydruki wykonywane są na ploterach fotograficznych. Druk jest odporny na światło słoneczne.
druk wypukły – jedna z podstawowych, oprócz druku wklęsłego i płaskiego, technik graficznych, w której odbitka powstaje poprzez odbicie farby nałożonej na częściach wypukłych formy drukowej. Jest to najstarsza technika graficzna. Najpopularniejsze techniki druku wypukłego, to drzeworyt, linoryt i gipsoryt.
drzeworyt – graficzna technika wypukła, w której rolę płyty spełnia klocek drzeworytniczy, także odbitka wykonana tą techniką.
dyptyk – dzieło sztuki złożone z dwóch części objętych wspólną ramą.