pl | eng
wybierz literę:
malarstwo – jedna z podstawowych dziedzin sztuk plastycznych, posługująca się kolorem, jako głównym środkiem artystycznego wyrazu. Dzieła malarskie zwykle wykonane są na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur) i są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi.
malarstwo gestu – technika malarska i nurt malarstwa abstrakcyjnego, polegający na wykorzystaniu spontanicznego, nieskrępowanego regułami malarskimi gestu bezpośredniego rozlewania (chlapania) farby na płótno.
malarstwo marynistyczne – malarstwo, które przedstawia krajobraz morski z łodziami, okrętami oraz sceny batalistyczne na morzu.
malarstwo metafizyczne – kierunek w malarstwie współczesnym charakteryzujący się irracjonalnym spojrzeniem na świat i ujawnianiem jego metafizycznych treści przy pomocy odrealnionych pejzaży niezamieszkanych miast, zaskakujących zestawień przedmiotów, układów z manekinami.
malarstwo olejne – technika malarska, posługująca się farbami olejnymi, polegająca na pokrywaniu naprężonego i zagruntowanego płótna, gładkiej deski lub innego podobrazia farbami, składającymi się z oleju (najczęściej lnianego) i odpowiednich pigmentów.
malarstwo rodzajowe – gatunek malarski, o tematyce związanej z życiem codziennym, obyczajami, obrzędami, pracą, wypoczynkiem i zabawą, w scenach rodzajowych bohaterami są anonimowe osoby, przedstawiane bez upiększeń i idealizacji, podczas wykonywania zwykłych czynności.
martwa natura – gatunek obejmujący kompozycje, zwykle malarskie lub rysunkowe, składające się ze stosunkowo niewielkich, nieruchomych, najczęściej nieożywionych przedmiotów, dobranych ze względów kompozycyjno-estetycznych lub symbolicznych.
mezzotinta – cięta technika druku wklęsłego należąca do technik suchych, czyli nie wymagających trawienia, gdzie rysunek wykonuje się gładzikiem na chropowatej powierzchni płyty miedzianej, uprzednio równomiernie posiekanej specjalnymi narzędziami, przez wygładzenie określonych partii płyty uzyskuje się właściwą formę ryciny.
miękki werniks – trawiona technika druku wklęsłego, gdzie rysunek wykonuje się na papierze położonym na metalowej płycie pokrytym werniksem zmieszanym z łojem, po zdjęciu papieru płytę się wytrawia, także odbitka wykonana tą techniką.
miniatura – małych rozmiarów obraz, zazwyczaj portret, wykonany na pergaminie, kości słoniowej, metalu lub porcelanie.
minimalizm – nurt w sztuce, dążący do ograniczenia w dziele środków plastycznych, operujący jedynie uproszczoną bryłą, podstawowymi kształtami (okrąg, trójkąt, prostokąt), gładkimi powierzchniami oraz wielkościami i skalą, w którym wyeliminowano "ślad autorski" tworząc prace o anonimowej atmosferze.
mokulito – litografia na drewnie; technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na drewnie lub sklejce, także odbitka wykonana tą techniką.
monochromatyzm – użycie w obrazie tylko jednej barwy o różnych odcieniach.
monotypia – artystyczna technika graficzna wyróżniająca się tym, że pozwala na uzyskanie tylko jednej odbitki, powstająca poprzez rozprowadzenie farby po metalowej lub szklanej powierzchni, następnie praca zostaje odbita na papierze przy pomocy wałka, tamponu lub kostki.
mozaika – dekoracyjna technika malarska polegająca na wykonywaniu obrazów z drobnych wielobocznych i różnobarwnych elementów (np. kamyków, kawałków ceramiki, szkła, piór itp.).